آتلیه معین کرج   
 استودیو تخصصی کودک

اگر به تازگی همراه مجموعه جدیدی تصویر عکاسی شده با فیلترهای ND از سفر برگشته اید، یکی از اولین چیزهایی که باید از آن خلاص شوید رنگ های وحشتناکی است که هنگام استفاده از فیلتر تصاویر شما را تحت تاثیر قرار داده.

فیلترهای ND ممکن است یک قالب رنگی در تصویر شما ایجاد کنند. خوشبختانه می توانید این موارد به راحتی در لایت روم تغییر دهید حالا چطور می توانیم از شر رنگ های فیلتر ND خلاص شویم؟

ساده ترین روش برای حذف رنگ های مزاحم، استفاده از تراز سفیدی (white balance) به صورت اتوماتیک در لایت روم است. یک نقطه  کاملا سفید (مثلا یک ابر) را انتخاب کنید تا درجه سفیدی تنظیم شود.

این پروسه مستقیم و سرراست، به همراه چند ترفند جزیی نتایج خوبی به شما تحویل می دهد.

اگر چند شات برای ایجاد پانوراما گرفتید، حتما قبل از ترکیب کردن عکس ها دقت کنید که تراز سفیدی عکس ها یکی باشد.

تاثیر رنگی فیلترهای ND روی عکس ها تاحدودی مشکل جدی به حساب نمی آید. می توان از این مورد چشم پوشی کرد. درست است که این فیلترها آزاردهنده، شکننده و آسیب پذیراند؛ اما برای ثبت عکس های خیره کننده کاملا ضروری هستند!

درواقع مایه تاسف است که روی دوربین های امروزی هنوز ابزاری برای منفی کردن درجه ISO وجود ندارد. اما تا زمانی که فیلترهای ND به کار شما می آیند، استفاده و نگه داشتنشان در دسترس تصمیم بدی نیست.

تاثیر فیلترهای ND در عکاسی - ofishyar
اتفاقی که در صورت تراز کردن سفیدی قبل از قرار دادن فیلتر ND می افتد. این اتفاق در لایت روم قابل اصلاح است.

سریع ترین روش برای حذف قالب رنگی فیلترهای ND

 ساده ترین روش در لایت روم برای حذف رنگ قالب را می توان با ابزار انتخاب تراز سفیدی (white balance selector) انجام داد. این ابزار در بخش منوی ادیت در Develop کمی پایین تر از تنظیمات Histogram قرار دارد.

آیکون این ابزار شبیه به قطره چکان است. روی آن کلیک کنید و سپس موس را به سمت بخشی از تصویر که کاملا سفید است یا یک رنک خنثی (طوسی) بکشید. با این کار لایت روم یک بخش ۵×۵ پیکسل را درنظر می گیرد و تراز سفیدی را به صورت خودکار تغییر می دهد.

البته بهتر است در میان تناژ های رنگی، رنگ طوسی را انتخاب کنید. بیشتر عکاسان معمولا با همراه داشتن کارت طوسی مطمئن می شوند که رنگ های دقیق تری داشته باشند.

این ابزار کوچک و ساده کار را کمی ساده تر می کند، اما در بیشتر موارد بدون کارت طوسی هم لایت روم کارش را به درستی انجام می دهد. با این حال زمان بیشتری تا رسیدن به تنظیم دلخواه لازم داریم. حتی ممکن است برای خاکستری کردن آسمان آبی، تصویر زرد یا سرخابی شود.

تفاوت فرمت raw و jpeg - ofishyar
وقتی سعی کنید تغییرات رنگی مشابه روی هردو فرمت انجام دهید، نتیجه تفاوت هایی دارد (چپ jpeg راست raw)

فایل RAW یا JPEG؟

ابزارهای خودکار لایت روم و همچنین انعطاف پذیری بیشتر فایل های خام این اجازه را می دهند که تغییرات غیر مخرب بیشتری بتوانید ایجاد کنید. اما اگر سعی کنید همین تغییرات را روی یک فایل jpeg انجام دهید، به مشکلاتی از جمله این مشکل برمی خورید:

باید پذیرفت که عکس هایی با فرمت jpeg قابلیت تغییر پذیری را به اندازه فایل های raw ندارند. و تغییر تراز سفیدی روی عکس تاثیرات خوبی به جا نمی گذارد.

این موضوع به فشردگی فایل برمی گردد. رنگ ها اطلاعات زیادی را در میان اطلاعات یک عکس به خود اختصاص می دهند. بنابراین فشردگی فایل برای کمتر شدن حجم و یا تغییر فرمت، باعث حذف شدن مقداری از این اطلاعات و تغییر در تصویر می شود. زمانی که شما تغییر بزرگی در تراز سفیدی عکس ایجاد می کنید تُن ها مانند تُن های یک فایل خام به مقدار مساوی و درست تغییر نمی کنند.

این اتفاق می تواند در بدترین حالت باعث شود نتوانید عکسی که با فیلتر ND گرفته اید را طوری که می خواهید تغییر دهید. شاید در آینده بتوانیم از فرمت های فشره سازی جدید تری روی دوربین ها استفاده کنیم که با این مشکل رو به رو نباشیم. اما تا آن زمان، فراموش نکنید که قبل از عکاسی فرمت را به   RAW تغییر دهید.

طراحی فیلترها

فیلترهای چگالی خنثی برای کاهش مقدار نوری که وارد لنز می شود طراحی شده اند. به این منظور، آن ها باید تمام نورهایی که وارد می شوند را تیره تر کنند. اما طراحی فیلتر تیره ای که از رنگ خاصی تشکیل نشده باشد بسیار مشکل است.

رنگ سیاه زمانی دیده می شود که آنقدر رنگ های استفاده شده درون آن زیاد باشد که نوری از آن عبور نکند. اما فیلترهای ND برای اینکه استفاده ای داشته باشند باید مقداری نور را از خود عبور دهند.

اگر به عنوان یک عکاس به دوران فیلمبرداری در گذشته برمی گشتید، احتمالا رنگ های محلول را که پشت ۱۲۰ فیلم قرار گرفته اند می دیدید. آن ها هم به نوعی فیلترهای ND بودند که از تابیدن نور پشت دوربین جلوگیری می کردند تا وضوح تصاویر را در فیلم کاهش دهند.

تمام این لایه های پشتی رنگ های جداگانه و متفاوت دارند؛ برای مثال صفحات کوداک پرترا سبز هستند درحالی که ایلفورد فیلم صفحات آبی رنگ دارند. اما در فیلم، آن ها مجموعا رنگ مشکی دارند.

در مجموع این معنی را می دهد که آن ها باید از یک رنگ یا رنگ دیگری ساخته شوند که بهترینشان آن هایی هستند که به رنگ طوسی نزدیک اند و ارزان ترین آن ها قالب رنگی ارغوانی هستند و مخرب برای رنگ های عبوری…

ساده ترین روش برای خلاصی از شر رنگ های مزاحم استفاده از تراز سفیدی اتوماتیک در صورت امکان است. اما فیلترهای ارزان قیمت تر ممکن است قالب های رنگی را ایجاد کنند که برای دوربین شما به خوبی فیلترهای گران قیمت تر قابل تنظیم نباشند.

کدام فیلترها بدترین قالب را دارند؟

قانونی کلی فیلترهای ND این است که هرچه تراکم خنثی فیلترمتراکم تر باشد، رنگ ها بدتر خواهد بود.

فیلتر ۱۰-استاپ نسبت به فیلتر ۳-استاپ مسدود کننده رنگ بیشتری دارد. انباشته کردن فیلترها، قطعا قالب رنگ بزرگتری هم می سازد.

اما در اینجا ۲ مورد است که باید هنگام انتخاب فیلترهای ND حتما مراقب آن باشید. فیلترهای متغییر ND نظر بسیاری از مردم را جلب می کنند، چون این دسترسی را به شما می دهند مقدار نوری که وارد می شود را تغییر دهید، آن هم فقط بوسیله یک فیلتر! یقینا این یکی از شگفتی های خارق العاده مهندسی است.

اما در واقعیت این فیلترها به طور یکنواخت نور را در سراسر قاب مسدود نمی کنند. هنگامی که مشغول عکاسی لانگ اکسپوژر با تاریک ترین قسمت فیلتر متغییر ND هستید، متوجه دیدن یک X بزرگ در سرتاسر تصویر می شوید. این تاثیرگذاری اکثرا قابل کاور کردن نیست، حتی اگر با فرمت خام عکاسی کنید. این مشکل حتی اگر تنها در آسمان تصویر وجود داشته باشد یک روز کامل در فوتوشاپ وقت شما را خواهد گرفت. بهتر نیست این تایم را برای بیشتر عکاسی کردن صرف کنید؟

توصیه ی بعدی به شما این است که هیچ وقت دو برند فیلتررا با یکدیگر ترکیب نکنید. همونطور که کمی قبل تر گفتیم ، بعضی فیلترها قالب ارغوانی دارند، بعضی ها آبی و بعضی ها سبز. اما وقتی شما آن ها را ترکیب کنید، تنها تاثیراتی را مشاهده می کنید که تصویر شما را زشت تر می کند. بعضی تُن ها خاموش تر از بعضی دیگر هستند و ممکن است برای بازگردانی بخش های مختلف طیف HLS زمان بیشتری احتیاج داشته باشند.  

عروس
عکاسی خانواده
تصویر برداری پرتره و هنری
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

به وبسایت ما خوش آمدید ، در خبرنامه ما ثبت نام کنید

با ثبت نام در خبرنامه وبسایت ما ، از اخبار و تخفیف ها مطلع شوید

[mc4wp_form id="74"]

از اخبار و تخفیف های وبسایت ما خبردار شوید

سایدبار