بنر_معین استودیو_آفیشیار

در تمام والدین این حس که دوست دارند دوران شیرین کودکی فرزندشان را ثبت کنند، مشترک است. اما بعضی پدر و مادرها ترجیح می دهند تا عکس های خلاقانه تری از این دوران داشته باشند. برای مثال عکس هایی هنگام بازی یا وقتی که کودک مشغول شیطنت خاصی است و یا حتی در محیط های باز و فضاهای خاص. فراموش نکنید عکاسی از کودک هم چالش هایی دارد. پس اگر به دنبال نکاتی هستید که برای عکاسی بهتر کمکتان کند، از خواندن ادامه ی این مطلب غافل نشوید.

بهترین زمان روز برای عکاسی کودک

زیباترین و طبیعی ترین عکس های کودک در نور طبیعی روز اتفاق می افتند. زیرا لطافت پوست کودک در نور طبیعی محیط باز بهتر جلوه می کند. برخلاف هنگامی که از فلاش استفاده می کنید و ممکن است کودک بترسد یا چشمک بزند و عکس خراب شود. می توانید کودکتان را به بهانه بازی یا تفریح به هرمحیط مدنظرتان ببرید و در نور طبیعی عکاسی کنید.

اما این نکته را به خاطر داشته باشید که نور خورشید در ساعات میانی روز خشن تر و تندتر است و سایه های ناخوشایندی ایجاد می کند. پس ساعات صبح یا دو ساعت قبل از غروب آفتاب می تواند انتخاب مناسب تری باشد.

چگونه کودک خود را سرگرم کنیم

در محیط باز سرگرم کردن کودکان بسیار ساده تر است. او را تشویق کنید از قوه بصری خود استفاده کند و با هم محیط اطرافتان را بررسی کنید و از چیزهایی که می بینید صحبت کنید.

اگر در محیطی مانند ساحل، پارک یا باغ عکاسی می کنید موقعیت های بسیاری هستند که با کمی خلاقیت می توانید او را سرگرم کنید. مانند بازی با شن، بازی با کودکان دیگر، دویدن در چمن و…

و همانطور که سرگرم بازی یا فعالیتی است، از او در طبیعی ترین حالتش عکاسی کنید و حس و حال واقعی او را شکار کنید.

بازی با کودک - ofishyar

مثل ناظم مدرسه تذکر ندهید

یک تفکر غلط پدر و مادرها هنگام عکاسی در فضای باز این است که باید به کودک تذکر بدهند. تذکراتی مانند «لبخند بزن» یا «اینقدر تکون نخور». شاید به نظر والدین این ها باعث شود تا عکس بهتری ثبت کنند اما در واقع کودک را وادار می کنند که حالت مصنوعی به خود بگیرد و کودک خسته، بهانه گیری ها را شروع می کند. اینجاست که باید دست کودک گریانتان را بگیرید و به خانه برگردید.

پس از تذکر اجتناب کنید و بگذارید تا کودک رفتارهای طبیعی خود را داشته باشد. اگر تذکری هم لازم است، در خانه و قبل از بیرون رفتن به او یادآوری کنید.

لباس های ساده و زیبا

معمولا محیط های بیرون از خانه و آتلیه به اندازه کافی شلوغ هستند. اگر حداقل یک بار از کودکتان در محیط باز عکس گرفته باشید می بینید که عناصر بصری زیادی در عکس هستند که بسیاری از آن ها قابل حذف شدن نیستند. در اینجا با استفاده افراطی از لباس هایی که طرح های ریز یا شلوغ دارند، نتیجه نهایی تصویری فوق العاده شلوغ می شود که شاید به دلتان ننشیند. پس اگر پس زمینه عکاسی شلوغی دارید از لباس های ساده تری استفاده کنید تا پس زمینه و کودکتان مکمل بهتری باشند.

عکاسی خلاقانه کودک - ofishyar

اسپند روی آتش

همانطور که می دانید بیشتر کودکان از یک جا نشستن و بی تحرک بودن بیزار اند. آن ها دوست دارند در تکاپو و حرکت باشند و کنجکاوی کنند. پس کار شما اینجا کمی دشوار می شود. باید هر لحظه آماده باشید و به محض رویت حرکتی جالب، سریعا آن را شکار کنید. به یک عکس قانع نشوید! چند تصویر پشت سر هم بگیرید و بعد بهترین آن ها را انتخاب کنید.

با کودکتان گپ بزنید

صحبت کردن و گفتگو با کودک باعث می شود او کمتر تمایلی به جنب و جوش های اضافی داشته باشد. اگر موضوع بحث برایش جذاب باشد که چه بهتر. اگر کمی زیرک باشید می توانید از طریق صحبت کردن نیز بازخورد هایی که میخواهید را از او بگیرید. مثلا یک جمله بگویید که باعث تعجب، خنده یا تفکر او شود.

عکاسی کودک - ofishyar

دوربینتان را تنظیم کنید

برای ثبت عکس از کودک در حال حرکت، سرعت شاتر باید به اندازه کافی بالا باشد. یک سرعت شاتر ۱/۵۰۰ ثانیه یا کمتر برای ثبت یک تصویر واضح در این حالت ها نیاز است. اگر نمی توانید سرعت مناسبی را ایجاد کنید، دوربین را در حالت ورزشی (sport mode) قرار دهید. این حالت مخصوص عکاسی از سوژه های در حال حرکت است.

لنز زوم یا تله در محدوده ۷۰-۲۰۰ میلیمتر انتخاب خوبی برای عکاسی پرتره از کودک است. این لنز به شما امکان می دهد تا از سوژه به اندازه کافی فاصله بگیرید و در عین حال کاملاً قاب را با او پر کنید. اگر در فضایی با نور کم عکاسی می کنید، لنزهای سریع تر و با کیفیت بالاتر بهتر خواهند بود که البته گران قیمت تر هستند.

بیشتر بخوانید…

عروس
عروس و جشن
عکاسی خانواده
خانواده بارداری نوزاد کودک
تصویر برداری پرتره و هنری
پرتره و هنری
لگو خدمات عکس پرسنلی
پرسنلی
صنعتی و تبلیغاتی
صنعتی و تبلیغاتی
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

به وبسایت ما خوش آمدید ، در خبرنامه ما ثبت نام کنید

با ثبت نام در خبرنامه وبسایت ما ، از اخبار و تخفیف ها مطلع شوید

[mc4wp_form id="74"]

از اخبار و تخفیف های وبسایت ما خبردار شوید

سایدبار