فرمالیته اقتصادی-استودیو معین-کرج
پکیج طلائی عروس - استودیو معین کرج
فیلم و عکس مراسم - استودیو معین کرج
عکاسی آتلیه کودک-استودیو معین کرج
باغ عکاسی کودک شهریار
فرمالیته اقتصادی-استودیو معین-کرج
عکاسی سبک پرتره چیست و آشنایی با تجهیزات و انواع آن - آفیشیار

عکاسی سبک پرتره چیست و آشنایی با تجهیزات و انواع آن

عکاسی پرتره به زبان ساده یعنی عکس گرفتن از انسان ها، اما شانواع مختلفی دارد و و هر یک ویژگی مخصوص به خود را دارد. در ادامه با سبک پرتره بیشتر آشنا خواهیم شد.

سبک پرتره چیست؟

عکاسی به سبک پرتره نوعی از عکاسی است. در این سبک هدف ثبت شخصیت، هویت و روحیات یک فرد به کمک نور پردازیری، ژست و خلق موقعیت مکانی است.

از سبک پرتره اغلب در مراسم خاص مانند مراسم ازدواج، فارغ التحصیلی یا برای اهداف تجاری مانند تبلیغات یا مد استفاده می شود. در سبک پرتره چهره و ویژگی های چهره افراد به همراه بیان احاساست آن ها نقش اساسی دارند. تفاوت عکاسی پرتره یا عکاسی چهره با سایر سبک های عکاسی داین است که هنگامی می توانیم یک عکس را پرتره بنامیم که در آن سوژه به کمک پس زمینه و نورپردازی بتواند ارتباط حسی بین خود و بیننده برقرار نماید.

یکی از باورهای غلط درباره عکاسی چهره اشتباه گرفتن آن با عکس های لحظه ای و غیر منتظره است. در عکاسی به سبک پرتره تصویری که ثبت می شود حاصل تمرین و ترکیب بندی از قبل بین سوژه و عکاس است. نحوه نور پردازی، انتخاب پس زمینه و ژست سوژه همگی از قبل برنامه ریزی شده اند تا بهترین تاثیر را در بیننده ایجاد نماید.

حالات و ژست های مناسب عکاسی پرتره

ژست مناسب عکاسی پرتره - آفیشیار
ژست های مختلف در سبک عکاسی چهره روایت گر داستان و حس و حال سوژه است.

ژست های مختلف در سبک عکاسی چهره روایت گر داستان و حس و حال سوژه است. تفاوت پرتره های تاثیر گذار با پرتره های معمولی در ژست مناسب سوژه است. و هدایت صحیح این ژست ها وظیفه عکاس است. شما به عنوان عکاس باید با توجه به توجه چهره، به غمگین بودن یا خوشحال بودن سوژه پی ببرید. اما همه احساسات درون یک عکس پرتره به همین آسانی دیده نمی شوند.

شش گروه از حالات مرسوم در بیان احساسات عباتند از: خشم، انزجار، ترس، شادی، غم و تعجب است.

تمامی این حالات و بسیاری از حالات دیگر توسط ایجاد ژست مناسب بیان می شوند. عکاسان حرفه ای پرتره قبل از عکاسی با روحیات و منش سوژه های خود به خوبی آشنا شده تا بتوانند عکس های چهره ی مناسبی را از سوژه خود بگیرند.

انواع عکاسی پرتره

به احتمال زیاد تصور می کنید که همه پرتره ها با یکدیگر یکسان هستند، اما واقعیت این است که عکاسی سبک پرتره انواع مختلفی دارد.

پرتره سنتی

پرتره سنتی - آفیشیار
این سبک عکاسی چهره جزء ساده ترین و اولیه ترین های این سبک است.

در این شیوه از سبک پرتره، سوژه بطور مستقیم به دوربین نگاه می کند. و در حالت و ژستی از پیش تعیین شده قرار می گیرد. این نوع از عکاسی معمولا در استدیو ها با نور استودیویی انجام می شود.

پرتره سبک زندگی

پرتره سبک زندگی - آفیشیار
هدف از این عکاسی چهره،  ثبت افراد در محیط روزمره زندگی آن هاست.

هدف از این عکاسی چهره،  ثبت افراد در محیط روزمره زندگی آن هاست. در این سبک عکاسی، بجای ایجاد ژست خاص، تنها به هدایت سوژه در فضای زندگی روزمره آن ها می پردازد تا نقش و حضور عکاس هر چه کمرنگ تر باشد.

پرتره محیطی

پرتره محیطی - آفیشیار
اگر چه در این ژانر، که به عکاسی پرتره در طبیعت هم معروف است سوژه اصلی همان فرد است با این تفاوت که به محیط توجه بیشتری می شود.

اگر چه در این ژانر، که به عکاسی پرتره در طبیعت هم معروف است سوژه اصلی همان فرد است با این تفاوت که به محیط توجه بیشتری می شود. این سبک از عکاسی چهره در محیط هایی که برای فرد اهمیت بیشتری دارد استفاده می شود. تفاوت این سبک با سبک زندگی در این است که در عکاسی محیطی بر ژست سوژه تاکید بیشتری می شود.

پرتره خیابانی

پرتره خیابانی - آفیشیار
همانگونه که از نام این سبک عکاسی چهره مشخص است در خیابان اتفاق می افتد.

همانگونه که از نام این سبک عکاسی چهره مشخص است در خیابان اتفاق می افتد. برای انجام این سبک از قبل برنامه ریزی نمی شود. سوژه ها بطور اتفاقی انتخاب و حالتی کاملا طبیعی دارند.

سلف پرتره

سلف پرتره - آفیشیار
عکاسی سلف پرتره با عکاسی سلفی تفاوت بسیاری دارد.

عکاسی سلف پرتره با عکاسی سلفی تفاوت بسیاری دارد. این شیوه عکاسی بیشتر به شیوه عکاسی پرتره هنری نزدیک بوده و از قواعد آن پیروی می کند. توجه به نور پردازی، ژست و وسایل جانبی در این نوع عکاسی بسیار مهم بوده.

تجهیزات در عکاسی پرتره

تجهیزات در عکاسی پرتره - آفیشیار
اگر چه با گسترش و ارتقاء کیفیت دوربین های موجود درگوشی های موبایل، گرایش به استفاده از آن ها در انواع عکاسی رو به افزایش است.

اگر چه با گسترش و ارتقاء کیفیت دوربین های موجود درگوشی های موبایل، گرایش به استفاده از آن ها در انواع عکاسی رو به افزایش است. و شاهد عکاسی ژرتره با گوشی های همراه هستیم اما اگر می خواهید همانند عکاسان حرفه ای عکس های پرتره زیبا و تاثیر گذار ثبت کنید بهتر است از تجهیزات مناسب هم استفاده کنید.

دوربین هایی که برای برای عکاسی پرتره مناسب هستند معمولا از نوع دوربین های DSLR یا دوربین های بدون آینه می باشند. در این میان دوربین های فول فریم بهترین کارایی را دارند هرچند در استدیوهای حرفه ای از انواع دوربین های فول فریم بهترین کارایی را دارند. هرچند در استدیوهای حرفه ای از انواع دوربین های گران قیمت و سنگین مدیوم فرمت نیز استفاده می شود. توصیه می کنیم اگر می خواهید خارج از استدیو عکاسی پرتره علاقه دارید انواع دوربین های بدون آینه را مدنظر داشته باشید زیرا سبک تر بوده و حمل نقل آن ها راحت تر است.

پس از دوربین، نکته مهم انتخاب بنز مناسب برای عکاسی پرتره است. معمولا لنزهای تله فوتوی متوسط در فاصله کانونی بین ۷۰ تا ۲۰۰ میلی متر برای عکاسی پرتره ایده آل هستند. برای ایجاد بوکه های زیبا استفاده از لنزهایی با دیافگرام باز یعنی F/1.2 تا F/1.8 ضروری است. برای از این لنزها استفاده از لنزهای پرایم ضروری هستند اما در صورت استفاده از لنزهای زوم حداکثر گشودگی دیافگرام لنز به F/2.8 محدود می شود.

عکاسی پرتره با گوشی های دوربین

عکاسی پرتره با گوشی های دوربین - آفیشیار
این روز ها گوشی های موبایل بیش هر دستگاه دیگری برای ثبت عکس ها مورد استفاده قرار می گیرند.

این روز ها گوشی های موبایل بیش هر دستگاه دیگری برای ثبت عکس ها مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل کمپانی های موبایل شروع به ساخت نرم افزار های مخصوص عکاسی پرتره کرده اند. افکت های نورپردازی حرفه ای، تنظیمات اعوجاج لنز و همچنین قابلیت محو کردن پس زمینه (بوکه) از ویژگی های این نرم افزارها هستند. همچنین شرکت اپل این قابلیت را بصورت پیش فرض در برنامه دوربین خود گوشی نیز گنجانده که افکت های بسیار جذابی را در اختیار شما قرار می دهد.

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی پرتره در استدیو

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی پرتره در استدیو - آفیشیار
برای راه اندازی یک استدیوی عکاسی پرتره به تجهیزات نور پردازی نیاز دارید.

برای راه اندازی یک استدیوی عکاسی پرتره به تجهیزات نور پردازی نیاز دارید. در استدیوهای متوسط از سه شاخه نور فلاش به همراه سافت باکس، اکتاباکس، بیوتی دیش، چتر و رفلکتور استفاده می شود.

اما اگر قصد ندارید در ابتدا هزینه های زیادی متحمل شوید. از منابع نور پیوسته مانند رینگ لایت ها و پنل های LED بکار گیرید.

عروس
عروس و جشن
عکاسی خانواده
خانواده بارداری نوزاد کودک
تصویر برداری پرتره و هنری
پرتره و هنری
لگو خدمات عکس پرسنلی
پرسنلی
صنعتی و تبلیغاتی
صنعتی و تبلیغاتی
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

به وبسایت ما خوش آمدید ، در خبرنامه ما ثبت نام کنید

با ثبت نام در خبرنامه وبسایت ما ، از اخبار و تخفیف ها مطلع شوید

[mc4wp_form id="74"]

از اخبار و تخفیف های وبسایت ما خبردار شوید

سایدبار