فرمالیته اقتصادی-استودیو معین-کرج
پکیج طلائی عروس - استودیو معین کرج
فیلم و عکس مراسم - استودیو معین کرج
عکاسی آتلیه کودک-استودیو معین کرج
باغ عکاسی کودک شهریار
فرمالیته اقتصادی-استودیو معین-کرج

لنز تله فوتو چیست؟ | همه چیز درباره لنز تله فوتو

در دنیای عکاسی لنزها بخش مهمی از ثبت عکس را برعهده دارند. لنزهای متنوعی برای سبک های مختلف عکاسی وجود دارند که یکی از آن ها لنز تله فوتو است. لنز تله مزیت های بسیاری دارد که هر عکاسی را به فکر داشتن یک لنز تله فوتو می اندازد. البته این لنز برای هرنوع عکاسی کاربرد ندارد و باید این مسئله را در نظر گرفت که لنزهای تله بسیار گران قیمت هستند. اما با این وجود، اگر توان تهیه این لنز را دارید می توانید از ویژگی های این لنز در عکاسی های حرفه ایتان استفاده کنید.

لنز تله فوتو چیست؟

لنز تله را باید جزو دسته لنزهایی با فوکوس بلند یا long-focus lens دانست. این لنزها فاصله کانونیشان از طول فیزیکیشان بلندتر است. اما این به چه معناست؟ درواقع با این لنزها می توان روی سوژه های دور تری فوکوس کرد و یا آن را در یک قاب بسته تر، بزرگتر نشان دهید.

معمولاً به لنزهای با فاصله کانونی ۷۰ میلی‌متر به بالا تله فوتو گفته می‌شود. لنزهای از ۷۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر را مدیوم تله فوتو، بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌متر را تله فوتو و ۳۰۰ میلی‌متر به بالا را سوپر تله فوتو می‌گوییم. 

استفاده از لنز تله فوتو در چه موقعیت هایی بهتر است؟

تا به حال به تصاویر پرندگان در حال پرواز دقت کرده اید؟‌ این تصاویر پرنده را با جزئیات بالا نشان می‌دهند. همچنین نشستن یک پروانه روی گلبرگ های یک گل جلوه به خصوصی دارد که نیازمند لنزی است که ظرافت آن را به درستی در تصویر نمایان کند. برای ثبت چنین لحظاتی نیازمند یک فاصله کانونی بزرگ هستیم. اینجاست که لنز تله فوتو به کار می آید.

در این موضوعات شما نمی توانید بیشتر از حد مشخصی به سوژه نزدیک شوید. همچنین زوم کردن با لنزهای معمول تصویر کم کیفیتی تری به شما می دهند و زیبایی سوژه عکاسی به طور کامل ثبت نمی شود. شاید بتوان گفت کاربرد اساسی یک لنز تله فوتو ثبت سوژه های دور است. اما برخی افراد از لنزهای تله فوتو با فاصله کانونی در حد ۷۰ میلی‌متر برای پرتره‌نگاری نیز بهره می‌برند. در هر صورت کاربرد هیچ لنزی به یک منظور محدود نیست.

مزایا و معایب

نمایش سوژه ها با اندازه واقعی

در کنار ثبت سوژه‌های دور با وضوح و جزئیات بالا، شما می‌توانید اندازه واقعی سوژه ها را در عکاسی خود به نمایش بگذارید. برخلاف لنزهای واید و اولتراواید که باعث تغییراتی در ابعاد منظره یا dimensional perspective می‌شود، یک استفاده درست از لنز تله می‌تواند تمام اجزای کادر شما را در اندازه حقیقی خودشان به نمایش بگذارد. این یک مزیت خوب برای عکاسان طبیعت محسوب می شود که می توانند در کنار جزییات بدون تغییر اندازه ها، عکس درستی را ثبت کنند.

عکاسی با پس زمینه تار

لنزهای نرمال با فاصله کانونی ۳۵ تا حدود ۷۰ میلی‌متر به عنوان یکی از بهترین لنزهای پرتره‌نگاری به شمار می‌آیند. این لنزها یادآور زاویه دید چشم خودمان است. اما شاید تا حالا با تصاویری روبرو شده‌اید که سوژه‌ی آن بسیار واضح و شارپ است در حالی که روی یک پس زمینه تار یا بوکه قرار دارد. در این صورت پای یک لنز تله در میان است.

لنز های تله در عکاسی پرتره زمینه ی خلاقیت های بسیاری را برای شما فراهم می کنند که می توانید روی سوژه خود بیشتر از عکاسی با لنزهای معمول مانور دهید.

تار شدن عکس ها

لرزش در عکاسی با لنزهای تله فوتو منجر به تاری سوژه می‌شود. یکی از معایب لنزهای تله فوتو این است که لرزش دست و دوربین در عکس ها مشخص می شود. اما این این مسئله حل شدنی است. با تهیه یک سه پایه می توانید دوربین خود را ثابت کنید و لرزش و تاری را از عکس هایتان بگیرید. اما همچنان سوژه هایی هستند که با سه پایه نمی توان به خوبی از آن ها عکاسی کرد و نیاز به قرار دادن دوربین روی دست دارد. در اینجا باید به سراغ سرعت شاتر بروید و آن را بالاتر ببرید. در این صورت لرزش خیلی کمتری ثبت می شود و تقریبا تاری در عکس های شما مشخص نخواهد شد.

وزن سنگین لنز

لنزهای تله فوتو وزن و اندازه بسیار متفاوتی با لنزهای دیگر دارند. اما سنگینی لنزهای تله فوتو با توجه به امکانات و کاربرد آن مسئله عجیبی به نظر نمی رسد. عکاسانی که به این لنز نیاز دارند یا این لنز را برای عکاسی ترجیح می دهند، بخاطر قدرت ثبت تصویر این لنزها از وزن سنگین آن چشم پوشی می کنند.

حدگشودگی تنگ تر

لنزهایی با حد گشودگی بازتر یا wide aperture بزرگتر و سنگین تر هستند. این قضیه وقتی پای لنز تله در میان باشد شدت بیشتری نیز می‌گیرد. به همین دلیل برای اینکه یک لنز تله ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌متری قابل حمل داشته باشیم، شاید به حد گشودگی f/5.6 یا f/6.3 باید فکر کنیم. این یعنی زمان اکسپوژ طولانی یا exposure time و در نتیجه ثبت لرزش بیش‌تر در عکس ها.

آیا لنز تله فوتو مناسب من است؟

در ثبت سوژه های دور، عکاسی حیاط وحش، ثبت تصاویر صورت های فلکی یا موقعیت‌هایی مشابه با یک زمین فوتبال یا رویدادهای ورزشی قطعا یک لنز تله ضرورت دارد. همچنین اگر اهل پرتره‌نگاری هستید می‌توانید با لنز تله کوتاه تا مدیوم یک تجربه هیجان انگیر و متفاوت داشته باشید.

باتوجه به مزایا و معایبی که از لنزهای تله فوتو گفته شد و درنظر داشتن قیمت آن، انتخاب نهایی استفاده از این لنزها به میزان احتیاج و سلیقه شما بستگی دارد. اما فراموش نکنید عکاسی با لنز تله فوتو به دانش کافی و یک سه پایه مناسب نیز احتیاج دارد.

اگر برای داشتن این لنز مصمم هستید و توان تهیه آن را ندارید هم فرصت های دیگری در اختیار شما قرار داده شده است. می توانید لنز مورد نظر خود را مدت زمانی که به آن احتیاج دارید آفیش کنید و یا دست دوم بخرید تا هزینه کمتری پرداخت کنید.

عروس
عروس و جشن
عکاسی خانواده
خانواده بارداری نوزاد کودک
تصویر برداری پرتره و هنری
پرتره و هنری
لگو خدمات عکس پرسنلی
پرسنلی
صنعتی و تبلیغاتی
صنعتی و تبلیغاتی
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

به وبسایت ما خوش آمدید ، در خبرنامه ما ثبت نام کنید

با ثبت نام در خبرنامه وبسایت ما ، از اخبار و تخفیف ها مطلع شوید

[mc4wp_form id="74"]

از اخبار و تخفیف های وبسایت ما خبردار شوید

سایدبار