فرمالیته اقتصادی-استودیو معین-کرج
پکیج طلائی عروس - استودیو معین کرج
فیلم و عکس مراسم - استودیو معین کرج
عکاسی آتلیه کودک-استودیو معین کرج
باغ عکاسی کودک شهریار
فرمالیته اقتصادی-استودیو معین-کرج

هنر عکاسی با فلاش | نکاتی درمورد عکاسی با فلاش

اخیرا نشریات درحوزه عکاسی دیجیتال از مخالفت ها با عکاسی با فلاش روی دوربین صحبت می کنند. کتاب ها، وب سایت ها، عموم مردم و حتی تولید کنندگان دوربین این موضوع را مطرح کرده اند که با افزایش ISO دیگر نیازی به فلاش نخواهد بود. درحالی که استفاده از فلاش می تواند غوغا کند. استفاده درست از فلاش آن هم درمواقعی که به آن نیاز است می تواند یک شاهکار در عکاسی بسازد.

خوشبختانه ۹۹ درصد دوربین ها خودشان فـلاش دارند و روی دوربین های دیگر هم می توان یک فلاش مناسب نصب کرد. در این مطلب درنظر می گیریم که خود دوربین فلاش داشته باشد و بیشتر به عکاسی با فلاش دوربین و نکات آن می پردازیم.

۱-به سوژه نزدیک شوید

بزرگترین محدودیت فلاش دوربین، قدرت آن است. درحالی که فـلاش های خارجی قدرتمند تر هستند و منبع قدرت خودشان را دارند، فلاش های درونی باید قدرتشان را با دیگر قسمت های دوربین تقسیم کنند و بسیار کوچک تر هستند.

در نتیجه برای اینکه فـلاش خود دوربین بتواند تاثیری بر روی عکاسی شما داشته باشد باید به سوژه نزدیک تر شوید. اگر شرایط نزدیک تر شدن را ندارید و سوژه شما در نزدیکی شما نیست، بهترین کار همان افزایش ISO است تا نتیجه بهتری بگیرید.

۲-استفاده از تکنیک SLOW SYNC FLASH

از محدودیت دیگر فـلاش های دوربین نور تخت و شدیدی است که باعث می شود نورهای دیگری که در صحنه هستند کاملا محو شوند. راه حلی برای این مسئله وجود دارد که آن تکنیک slow sync flash است. به طور خلاصه، این تکنیک شامل انتخاب سرعت بالای شاتر و زدن فـلاش هنگامی که شاتر باز است می شود.

عکاسی با فلاش - ofishyar

۳-پخش نور فلاش یا تابش مستقیم

همانطور که قبل تر اشاره کردیم نمی توان نور فلاش های درونی را پخش کرد. البته تکنیک هایی وجود دارند که عکاسان خوش ذوق از آن ها برای پخش کردن نور فلاش استفاده می کنند.

برخی از عکاسان از چسباندن چند تکه نوارچسب نیمه شفاف بر روی فلاش استفاده می کنند. این کار جلوی نور فلاش را نمی گیرد، بلکه فقط باعث پخش شدن نور می شود. عده ای هم از مقوای سفید در جلوی فلاش استفاده می کنند تا نور آن را پخش کنند یا به سمت بالا و پایین هدایت کنند. استفاده از این تکنیک ها شاید به این معنا باشد که باید با نوردهی عکس بازی کنید تا دوربین متوجه کم شدن نورش نشود.

۴-پوشش نوری با فـلاش دوربین یا FILL FLASH

در محیط های مختلف از فلاش استفاده کنید نه فقط زمانی که هوا تاریک است. هنگامی که در محیط باز عکس می اندازید فلاش می تواند به بهتر شدن عکس کمک کند؛ به خصوص زمانی که نور مستقیما از بالا به پایین یا از پشت به سوژه می تابد. در اینجا فـلاش دوربین قسمت های تیره را روشن می کند. فـلاش یکی از بهترین راه حل ها برای عکاسی دیجیتال در نور کم است.

از فلاش در همه جا نمی توان استفاده کرد

فلاش با تمام مزایایی که در اختیار عکاس قرار می دهد، اما نمی توان از آن در همه جا استفاده کرد. چون در بعضی شرایط نه تنها باعث دردسر شما می شود، بلکه عکس را خراب می کند. به طور کلی فلاش نور کافی را برای جلوی سوژه تامین می کند و باعث می شود عکق عکس از بین برود. با از بین رفتن عمق عکس، از زیبایی عکس نیز کم می شود.

تا حدی می توان این مشکل را حل کرد. اما در مواقعی که استفاده از فلاش مناسب برای عکاسی نیست، می توانید با تنظیم ISO جایگزینی برای فـلاش در نظر داشته باشید که گاهی حتی بهتر از فـلاش می تواند عمل کند. در عکاسی دیجیتال به کمک ISO در شرایط کم نور هم می توانید عکس های بهتری داشته باشید.

تاثیر فلاش در عکاسی

این عکس در یک مراسم عروسی گرفته شده است که در آن عروس و داماد در سالنی کم نور جلوی چند پنجره بزرگ قرار گرفته اند. ایراد این عکس در چیست؟

تاثیر فلاش در عکاسی - ofishyar

اشکال این عکس اینجاست که نور زیادی از پنجره وارد شده است و با این حال دوربین روی حالت اتوماتیک است. در نتیجه پنجره نوردهی خوبی دارد و عروس و داماد که سوژه اصلی هستند نوردهی نامناسبی دارند و در عکس تاریک هستند. مسئله این عکس روشن است و آن هم این است که نور کافی برای سرعت شاتری که انتخاب شده وجود نداشته است. در نتیجه با یک عکس تاریک مواجه می شویم.

چندین راه حل برای این مسئله وجود دارد اما آسان ترین آن ها این است که دوربینتان را مجبور به همکاری با یک فـلاش کنید. یعنی تکنیک fill flash را به کار ببرید. فـلاش برای تکمیل نور صحنه استفاده می شود و منبع اصلی نور نیست. یعنی در اینجا صحبت از عکاسی در نور کم است، نه عکاسی در شب. فـلاش به از بین بردن سایه ها در صورت سوژه یا زیر کلاه کمک می کند. به خصوص زمانی که نور از بالا می تابد.

برخی از دوربین های خانگی نوعی از fill flash را دارند که شدت فلاش را کم می کند و مناسب تر است. دوربین های جدید به شما اجازه می دهند از فلاش های مختلف استفاده کنید.

سخن پایانی

یادتان باشد نباید در استفاده از فلاش زیاده روی کنید. چون ممکن است نوردهی عکس بیشتر از حد باشد و عکس مصنوعی به نظر برسد. بهتر است بدانید و یادبگیرید چه زمانی باید از فـلاش استفاده کنید تا سطح عکس هایتان را ارتقا بدهید.

عروس
عروس و جشن
عکاسی خانواده
خانواده بارداری نوزاد کودک
تصویر برداری پرتره و هنری
پرتره و هنری
لگو خدمات عکس پرسنلی
پرسنلی
صنعتی و تبلیغاتی
صنعتی و تبلیغاتی
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

به وبسایت ما خوش آمدید ، در خبرنامه ما ثبت نام کنید

با ثبت نام در خبرنامه وبسایت ما ، از اخبار و تخفیف ها مطلع شوید

[mc4wp_form id="74"]

از اخبار و تخفیف های وبسایت ما خبردار شوید

سایدبار