فرمالیته اقتصادی-استودیو معین-کرج
پکیج طلائی عروس - استودیو معین کرج
فیلم و عکس مراسم - استودیو معین کرج
عکاسی آتلیه کودک-استودیو معین کرج
باغ عکاسی کودک شهریار
فرمالیته اقتصادی-استودیو معین-کرج

روش هایی برای کاهش لرزش دوربین در فیلمبرداری عروسی

اگر تصویربردار هستید حتما تا کنون بارها با مشکل لرزش دوربین و ثبت این لرزش در فیلم رو به رو شده اید. این لرزش ها می توانند به زیبایی فیلم آسیب بزنند و نتیجه فیلمبرداری شما چیزی نباشد که می خواستید؛ خصوصا در فیلمبرداری مراسم عروسی که شاید باعث شود یک لحظه ی خوب و استثنائی را آن طور که باید به ثبت نرسانید. این مشکل را تا حد زیادی می توان با تجهیزات، استابلایزرها، لرزشگیر دوربین و روش های دیگر برطرف کرد. اما هرکدام از این روش ها مزایا و معایب خود را دارد.

۱.استفاده از مونوپاد

مونوپاد ساده ترین و در دسترس ترین وسیله برای کمک به کاهش لرزش دوربین است. از مونوپاد به راحتی می توان در هر شرایطی استفاده کرد و به سرعت قابل تنظیم است. همچنین اگر از مونوپاد برای فیلمبرداری عروسی استفاده می کنید، این وسیله را راحت تر می توان در دست حرکت داد، مخصوصا برای دوربین اول که روی دست می چرخد. به کمک مونوپاد می توان زوایای دیگری هم برای فیلمبرداری در نظر گرفت و امتحان کرد. 

۲.سه پایه، کمک به کاهش لرزش

برای فیلمبرداری عروسی همیشه بهتر است از دو دوربین استفاده شود. در این صورت هنگامی که دوربین اول روی دست فیلمبردار حرکت می کند، دوربین دوم را می توانید روی یک سه پایه ثابت کنید و لرزش را از فیلمبرداری بگیرید. حتی اگر فیلمبردار دیگری ندارید، تثبیت دوربین دوم با سه پایه کار را برای فیلمبردار راحت تر می کند. حالا می توانید بدون نگرانی از ثبت لرزش ها در فیلم، به تصویربرداری از مراسم بپردازید.

۳.با گیمبال ها حرکات نرم تر داشته باشید

گیمبال ها از مورد استفاده ترین تجهیزات تصویربرداری برای کاهش لرزش دوربین در مراسم عروسی هستند. با سرمایه گذاری روی خرید گیمبال ضرر نمی کنید. چون از لحظات قدم زدن عروس و داماد، تا ثبت لحظاتی که حتی خودتان احتیاج به حرکت با دوربین را دارید گیمبال به کارتان می آید.

گیمبال ها برای نرم کردن حرکت دوربین استفاده می شوند و تا حد مناسبی می توانند لرزش را از فیلم شما حذف کنند، مخصوصا هنگام راه رفتن. اما تهیه یک گیمبال نسبت به دو روش قبل هزینه بیشتری دارد.

۴.بند دوربین، راحت و در دسترس

هنگام فیلمبرداری در دسترس ترین وسیله برای شما بند دوربینتان است. چرا از آن برای کاهش لرزش استفاده نکنیم؟ شاید این موضوع مبتدی و عامیانه به نظر برسد، اما کششی که استفاده از بند دوربین ایجاد می کند تا حدودی لرزش دست شما را کمتر می کند.

بعضی از عکاسان هم بند دوربین را دور لنز می پیچند و دوربین را آویزان نگه می دارند. این روش موقتی در شرایطی که دسترسی به تجهیزات مورد نیاز را ندارید می تواند کاربردی باشد.

۵.استفاده از لرزشگیر دوربین

در بعضی دوربین های حرفه ای فیلمبرداری، سیستمی وجود دارد که با تنظیم آن لرزش های فیلم تا حدودی ثبت نمی شوند و حتی حرکات های دوربین در فیلم نیز روان تر می شوند. سوال این است که آیا فقط استفاده از لرزشگیر داخلی دوربین برای کاهش لرزش کافی است؟ خیر. چون تنها لرزش دست باعث لرزیدن دوربین نمی شود و ممکن است عوامل خارجی دیگری هم در ثبت لرزش ها دخیل باشند. یک گیمبال بهتر می تواند در کاهش لرزش به شما کمک کند. اما اگر قصد استفاده از گیمبال را دارید، لرزشگیر دوربین را غیرفعال کنید تا فعال بودن آن و استفاده همزمان از گیمبال مشکلی ایجاد نکند.

۶.کاهش لرزش با نرم افزارهای تدوین

نرم افزارهای تدوین زیادی وجود دارند که توان کاهش لرزش های فیلم را دارند. Final cut pro و premiere pro از نرم افزارهای تدوین حرفه ای فیلم هستند که با استفاده از آن ها، می توانید لرزش های فیلم را نرم تر کنید. طوری که دیگر این لرزش ها در فیلم مشخص نباشند.

اما حذف لرزش ها در حین فیلمبرداری راحت تر از حذف آن ها در هنگام تدوین است. همچنین این کار باعث سنگین تر شدن فایل نهایی شما هم می شود. بنابراین انتخاب بهتر و منطقی تر این است که هنگام فیلمبرداری سعی کنید مشکل لرزش ها را رفع کنید.

اگر خواندن این مطلب برای شما مفید بود، می توانید «انواع استابلایزر و کاربرد آن» را بخوانید و همچنین نظر خود را برای این مطلب ثبت کنید.

عروس
عروس و جشن
عکاسی خانواده
خانواده بارداری نوزاد کودک
تصویر برداری پرتره و هنری
پرتره و هنری
لگو خدمات عکس پرسنلی
پرسنلی
صنعتی و تبلیغاتی
صنعتی و تبلیغاتی
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

به وبسایت ما خوش آمدید ، در خبرنامه ما ثبت نام کنید

با ثبت نام در خبرنامه وبسایت ما ، از اخبار و تخفیف ها مطلع شوید

[mc4wp_form id="74"]

از اخبار و تخفیف های وبسایت ما خبردار شوید

سایدبار