بنر_معین استودیو_آفیشیار

 ضد نور، سایه نما یا سیلوئت سبکی هنری و تکنیکی در هنر عکاسی است. در این سبک، منبع نور در پشت سوژه قرار می گیرد و در قوی ترین حالت به تندی، سایه ای از سوژه بر روی عکس ایجاد می شود. زیباترین حالت زمانی پیش می آید که خورشید در حال طلوع یا غروب باشد. در این زمان پس زمینه به رنگ های زنده و فعال مانند نارنجی غروب، قرمز یا زرد و … یا همان ساعت طلایی مشخص می شود.

در گرافیک و نقاشی نیز به تصاویر مسطح تک رنگی مشکی(سیاه) که از هیچ بافت و خطی تشکیل نشده است ضد نور یا سیلوئت می گویند.

عکس به سبک سیلوئت چیست؟

عکس به سبک سیلوئت چیست؟ - آفیشیار
اما در زمان هایی است که محو کردن جزییات سوژه در برابر نور پس زمینه می تواند یک جلوه یژه ی خوب باشد.

معمولا برای آن که در برابر نور خورشید، نور کافی به سوژه برسد باید از فلاش استفاده کرد. اما در زمان هایی است که محو کردن جزئیات سوژه در برابر نور پس زمینه می تواند یک جلوه ویژه ی خوب باشد. به چنین عکس هایی عکس سبک سیلوئت می گویند.

فواید سبک سیلوئت

فواید سبک سیلوئت - آفیشیار
عکاسی ضد نور یا یک روش فق العاده برای انتقال داستان، احساسات، حس و حال روحی به بینندگان است.

عکاسی ضد نور یک روش فوق العاده برای انتقال داستان، احساسات، حس و حال روحی به بینندگان است، چراکه تلفیقی از سادگی و رمز و رازی پنهان است. در عکس های سایه نما جزئیات به صورت کامل در اختیار بیننده قرار نمی گیرد و خود آن شخص باید این جزئیات را تصور کند.

نکات فنی زیادی برای گرفتن عکس به سبک سیلوئت وجود دارد اما امروز در این مقاله قرار نیست که به صورت حرفه ای آنها را به شما بگوییم بلکه قرار است نکات پایه برای گرفتن این سبک از عکس را به شما آموزش دهیم. امیدوارم با خوندن این آموزش بتوانید عکس های سیلوئت خوبی برای خود بگیرید.

سنسورها در سبک سیلوئت

سنسورها در سبک سیلوئت - آفیشیار
سنسور تصویر دیجیتال در دوربین، شی را که در مقابل پس زمینه روشن قرار می گیرد، رادر پیش زمینه به صورت سایه نسان می دهد.

سنسور تصویر دیجیتال در دوربین، شی را که در مقابل پس زمینه روشن قرار می گیرد، را در پیش زمینه به صورت سایه نشان می دهد. در این حالت به نظر می رسد پیش زمینه شی سیاه است. کنتراست بین پس زمینه بسیار روشن و شی پیش زمینه نسبتا تاریک، نسبتا زیاد است. سنسور در این حالت به صورت دقیق شی تیره تر را نمی تواند ببیند.

چشمان انسان از یک سنسور تصویری در دیدن جزئیات در موقعیت های نوری مختلف متفاوت هستند. با این حال تفاوت های بسیار بزرگ وجود ندارد و به این معنی است که ما فقط یک سایه را مشاهده می کنیم. برای مثال ما ممکن است فقط یک سایه کوچک از یک اسباب بازی کوچکی که در برابر آسمان بسیار آفتابی قرار گرفته شده است را ببینیم. احتمالا ما نمی توانیم جزئیات اسباب بازی را در برابر روشنایی آفتاب را ببینیم.

برای سبک سیلوئت یک موضوع قوی انتخاب کنید

برای سبک سیلوئت یک موضوع قوی انتخاب کنید - آفیشیار
موضوعی را انتخاب کنید که در حالت دو بعدی جالب باشد.

موضوعی را انتخاب کنید که در حالت دو بعدی جالب باشد. تا کسانی که علاقه مند به عکاسی هستند را جذب خود کنند. سایه نماها، نمی توانند بر روی رنگ ها، بافت ها و طناب های موضوع تمرکز کنند تا جذاب باشند. بنابراین باید متفاوت باشند.

نور خود را به درستی تنظیم کنید

نور خود را به درستی تنظیم کنید - آفیشیار
هنگامی که نور به سوژه شما می تابد، شما باید بسیاری از قوانین عکاسی عادی را فراموش کنید.

هنگامی که نور به سوژه شما می تابد، شما باید بسیاری از قوانین عکاسی عادی را فراموش کنید. در سبک سیلوئت شما باید اطمینان حاصل کنید که نور پس زمینه بیش تر از پیش زمینه است. نباید جلوی سوژه خود را روشن کنید. قرار دادن سوژه خود در مقابل نور غروب یا طلوع خورشید اینکار را برای شما انجام می دهد. اما باید حواستان باشد که هر نوری اینکار را برای شما انجام نمی دهد.

اهمیت خاموش بودن فلش

اهمیت خاموش بودن فلش - آفیشیار
اگر دوربین را در حالت اتوماتیک قرار دهد اتمالا می خواهد از فلش خود استفاده کند.

اگر دوربین را در حالت اتوماتیک قرار دهید احتمالا می خواهید از فلش خود استفاده کنید. این کار سایه را خراب می کند و عکس ضد  نور خوبی نخواهید داشت. بنابراین شما برای  سوژه جلوی دوربین به نور کمتری احتیاج دارید در نتیجه باید فلش شما خاموش باشد.

کادر مناسبی برای سوژه خود داشته باشید

کادر مناسبی برای سوژه خود داشته باشید - آفیشیار
سوژه خود را در کادر مناسبی قرار دهید. بنابراین می توانید، سوژه خود را در مقابل یک دشت زیبا با پس زمینه روشن عکاسی کنید.

سوژه خود را در کادر مناسبی قرار دهید. بنابراین می توانید، سوژه خود را در مقابل یک دشت زیبا با پس زمینه روشن عکاسی کنید. معمولا بهترین کادرها، یک آسمان بدون ابر با نور زیاد خورشید است. شما می خواهید بزرگترین منبع نور را در پشت سوژه ی خود قرار دهید پس باید کادر مناسبی داشته باشید.

سبک سیلوئت در حالت خودکار دوربین های دیجیتال

کادر مناسبی برای سوژه خود داشته باشید - آفیشیار
این قابلیت برای اندازه گیری نور و تنظیمات مربوط نور سنجی به خوبی عمل می کنند.

بیشتر دوربین های امروزی حالت خودکار را دارند. این قابلیت برای اندازه گیری نور و تنظیمات مربوط نور سنجی به خوبی عمل می کنند. مشکل اینجاست که این دوربین ها به جای اینکه تصویر شما را تاریک کنند آن را روشن می کنند. برای اینکه با این قابلیت به سبک سیلوئت عکاسی کنید باید دوربین را گیج کنید. بیشتر دوربین ها در حالت خودکار به محض فشردن دکمه شاتر، عمل نور سنجی را انجام می دهند. و هم زمان فوکوس نیز می کنند. دوربین را روی روشن ترین قسمت پیش زمینه ببرید و شاتر را نصفه فشار دهید تا عمل نور سنجی انجام شود ولی آنرا رها نکنید. حالا دوربین را بر روی سوژه بیاورید و شاتر را تا انتها فشار دهید. این کار در اکثر دوربین های دیجیتال به عکس های سبک سیلوئت منجر می شود.

بعضی دوربین های دیجیتال هم هستند که دارای امکان نور سنجی <<نقطه ای>>، <<مرکزی>> هستند که می توانید در هنگام استفاده ی حرفه ای آنها را روشن کنید. در این حالت به جای چند نقطه تنها در یک نقطه نور سنجی اتفاق می افتد.

فوکوس در سبک سیلوئت

فوکوس در سبک سیلوئت - آفیشیار
در بیشتر مواقع شما دوست دارید که فوکوس روی سوژه شما باشد که کمی کار را دشوار می کند.

در بیشتر مواقع شما دوست دارید که فوکوس روی سوژه شما باشد که کمی کار را دشوار می کند. زیرا هنگامی که شاتر را تا نیمه فشار دهید علاوه بر نورسنجی آن نقطه فوکوس نیز اتفاق می افتد. برای حل این مشکل می توانید از دو استراتژی استفاده کنید. اگر دوربین شما امکان تنظیم دستی فوکوس را دارد پس آنرا از حالت خودکار خارج کنید و دستی فوکوس کنید. راه دیگر استفاده از دریچه و حداکثر کردن میزان عمق میدان است. عمق میدان مقداری است که تصویر شما در ناحیه فوکوس قرار دارد. برای حداکثر کردن عمق میدان باید بزرگ ترین عدد ممکن را انتخاب کنید. در نتیجه این کار، تصویر سوژه و پیش زمینه از تیزی بیشتری برخوردار خواهند بود.

عکاسی ضد نور در آتلیه

عکاسی ضد نور در آتلیه - آفیشیار
راحت ترین را برای عکاسی به سبک سیلوئت در مجیط سربسته مانند آتلیه این است که پس زمینه را روشن کنید؛

راحت ترین راه برای عکاسی به سبک سیلوئت در محیط سربسته مانند آتلیه این است که پس زمینه را روشن کنید؛ یعنی مشابه همان اتفاقی با نور خورشید رخ می دهد. تنها نکته ی آن این است که باید منبع نوری را جوری تنظیم کنید که سوژه را به اندازه کافی تیره کند.

بهترین نتیجه برای این کار زمانی به دست می آید که پس زمینه بسیار روشن باشد و نور دیگری وجود نداشته باشد. نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید اندازه اتاق است. اگر اتاق کوچک باشد ممکن است به دلیل بازتاب نور، سوژه روشن شده و نتیجه ی خوبی نداشته باشد.

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آفیشیار

عروس
عروس و جشن
عکاسی خانواده
خانواده بارداری نوزاد کودک
تصویر برداری پرتره و هنری
پرتره و هنری
لگو خدمات عکس پرسنلی
پرسنلی
صنعتی و تبلیغاتی
صنعتی و تبلیغاتی
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

به وبسایت ما خوش آمدید ، در خبرنامه ما ثبت نام کنید

با ثبت نام در خبرنامه وبسایت ما ، از اخبار و تخفیف ها مطلع شوید

[mc4wp_form id="74"]

از اخبار و تخفیف های وبسایت ما خبردار شوید

سایدبار