بنر_معین استودیو_آفیشیار

مراسم عقد یک برنامه مهم در ازدواج همه‌ی زوج های ایرانی است و معمولا با استرس و درگیری‌های ذهنی زیاد می گذرد! هم خانم عروس و هم آقای داماد، درگیر برنامه ریزی های زیادی هستند از جمله دعوت کردن مهمان ها، پذیرایی، مکان مراسم، زمان مراسم و موارد دیگر. از طرفی، معمولا زوج ها نگرانی هایی دارند که فشار روحی زیادی به آنها وارد می کند. پس بهتر است برای کاهش این فشارها برنامه ریزی مناسبی برای این روز مهم داشته باشیم. ما به شما کمک کنیم ذهن تان مرتب شود و با خیال راحت مراسم عقدتان را بگذارنید.

نگران فراموش کردن نکته مهمی هستید؟

فراموش کردن کارها متداول ترین اتفاقی است که برای شما زوج های عزیز می افتد. برای همین لیست ۹ تایی زیر را برایتان آماده کردیم.

 • ۱. پیش بینی هزینه ها
 • ۲. انتخاب محضر و دفتر ازدواج
 • ۳. آزمایشات لازم برای عقد
 • ۴. انتخاب عکاس حرفه ای برای مراسم
 • ۵. انتخاب آرایشگر مناسب
 • ۶. خرید گل، حلقه و لباس مناسب
 • ۷. دعوت مهمانان
 • ۸. تدارکات و پذیرایی از مهمانان
 • ۹. هماهنگی ماشین

۱. پیش بینی هزینه ها

هزینه های مراسم عقد محضری - ofishyar

مهم‌ترین کار قبل از انجام کارهای پیش رو، در نظر گرفتن بودجه‌ی خود برای برگزاری مراسم عقدتان است. به همراه همسر خود تمام هزینه‌های مربوط به رزرو محضر، لباس، حلقه‌ها، آرایشگر و عکاس، پذیرایی و آزمایشات را بررسی کنید و با توجه به میزانی که قرار است برای آن‌ها هزینه کنید الویت‌بندی کنید.

در این روزهایی که قیمت هر کالا و خدماتی در حال نوسان و تغییر است ممکن است برنامه‌ریزی شما را دچار مشکل سازد به همین علت برای هر یک از هزینه‌های خود یک حدودی از قیمت را  در نظر بگیرید تا در صورت بیشتر یا کمتر شدن قیمت‌ها در زمان انجام کارها غافل‌گیر نشوید.

۲. انتخاب محضر و دفتر ازدواج

اولین کار برای برگزاری مراسم عقد، انتخاب محضر و عاقد مراسم است.

اگر از آن دسته افرادی هستید که انتخاب کردید تا مراسم عقدتان در محضر انجام شود، حتما تا یک ماه قبل از مراسم عقدتان، زمان خود را با دفتردار هماهنگ کنید تا به دلیل شرایطی مثل اعیاد و یا برخی دیگر از تاریخ و مناسبات خاص در لحظه‌ی آخر بدون محضر نمانید. 

همچینن مدارک زیر را حتما به همراه خود داشته باشید:

 1. شناسنامه عروس و داماد و کارت ملی ها
 2. عکس ۳x۴ جدید از عروس و داماد
 3. شناسنامه پدر عروس و کارت ملی او
 4. شناسنامه و کارت ملی ۳ نفر شاهد

یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب محضر باید به آن توجه شود هزینه‌های مربوط به محضرهای ثبت ازدواج است.

نرخ تصویب شده توسط سازمان ثبت برای تمامی دفاتر یکسان است؛ اما دفترهای ثبت ازدواج با توجه به امکاناتی مانند اتاق مخصوص مراسم، سفره‌ی عقد و عکاس و فیلمبردار هزینه‌های خدمات متفاوتی را در اختیار مراجعه کنندگان قرار می‌دهند.

۳. آزمایشات لازم برای عقد

پس از انتخاب محضر مورد نظر خود، از دفتردار نامه‌ای برای آزمایشات لازم عقد دریافت کرده و سپس در زمانی حداکثر یک ماهه، باید برای انجام آن‌ها اقدام کنید.

با یک آزمایش خون ساده، شما و همسرتان را از لحاظ وجود بیماری‌های واگیرداری مثل ایدز، سیفلیس، تالاسمی و هپاتیت بررسی می‌کنند. همچنین در صورت داشتن نسبت‌های فامیلی با آزمایشات ژنتیکی نتایج را مورد بررسی قرار می‌دهند تا با آگاهی و اطمینان کامل از شرایط سلامتی خود مسیر را ادامه دهید.

آزمایشات قبل از عقد - ofishyar

?در نظر داشته باشید که، شما برای این آزمایش، به هر مرکز دلخواهی نمی توانید مراجعه کنید! بلکه مراکز معینی در سطح شهر وجود دارد که محضر تان به شما معرفی خواهد کرد.

۴. انتخاب عکاس حرفه ای برای مراسم

با یک گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی، متوجه می‌شوید که ثبت عکس‌های جذاب و کلیپ‌های زیبا از لحظه عقد تا چه اندازه اهمیت پیدا کرده است. سعی کنید با یک عکاس و فیلم بردار خوش ذوق هماهنگ کنید. همچنین عکاسی را برای مراسم خود انتخاب کنید که نه تنها در حضور او معذب نباشید، بلکه بتوانید به راحتی احساس خود را ابراز کنید تا عکس هایی شادتر با حال و هوایی طبیعی داشته باشید.

شما می‌توانید با یک پرس‌وجو و تحقیق کردن درمورد عکاسان و خدمات عکاسی از مجرب‌ترین عکاسان با هزینه‌ای مقرون به صرفه در مراسم خود استفاده کنید.

عکاسی مناسب مراسم عقد - ofishyar
انتخاب عکاس حرفه ای و خوب بسیار مهم است

مواردی که در انتخاب عکاس و فیلمبردار باید حتما از قبل فکر کنید:

 1. حتما ابتدا همه هزینه را با عکاس خود توافق کنید تا بعدا اختلافی پیش نیاید.
 2. نحوه تحویل عکس ها را، چه به صورت فایل چه به صورت چاپ و یا هر دو، حتما تفاهم کنید.
 3. در خصوص تعداد نیروهایی که قرار است کار عکاسی و فیلمبرداری شما را انجام دهند، حتما تفاهم کنید.
 4. پذیرایی، برنامه ناهار ( یا شام ) عکاس و فیلمبردار را تفاهم کنید.
 5. درباره رفت و آمد عکاس و فیلمبردار تفاهم کنید، با ماشین شما می آیند یا با ماشین خودشان یا …

۵. انتخاب آرایشگر مناسب

یک آرایش زیبا و در عین حال ملایم همیشه مورد تایید است و حس رضایت و اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد. اما در نظر داشته باشید که عقد محضری نیاز چندان زیادی به آرایش‌های غلیظ ندارد. همین که شما در طبیعی‌ترین حالت ممکن و زیبایی خود قرار بگیرید کافی است.

در نظر داشته باشید این زیبایی هم در خاطر خودتان و دیگران ثبت می شود و هم عکس هایتان. پس اگر قصد رفتن به سالن جهت میکاپ را دارید، از نزدیک نمونه کارهایشان را مشاهده کنید، نظرات مشتریان را بپرسید.

۶. خرید گل ، حلقه و لباس مناسب

خرید حلقه و لباس، نشانه‌ی سلیقه و علایق‌تان در روز عقد است. هیچ باید و نبایدی وجود ندارد، جز کاری که به زوجین احساس امنیت، آرامش و شادی دهد. انتخاب حلقه، لباس هر چیز دیگری که دوست دارید در روز عقدتان استفاده کنید، باید مختص به شخص شما، روحیه و علایقتان باشد.

خرید گل و حلقه ازدواج - ofishyar

?پس آنچه که سلیقه دیگران است یا آنچه که ترند سال شده است را فراموش کنید و مبنای انتخابتان قرار ندهید.

درخصوص انتخاب دسته گل نیز، سعی کنید دسته گلی را سفارش دهید که در عین زیبایی مورد پسند و برازنده‌ی عروس‌تان باشد. به شما پیشنهاد می‌کنیم از گل‌های طبیعی به عنوان شوق زندگی، علاقه و زیبایی استفاده کنید.

۷. دعوت مهمانان

 برای عقد محضری بهتر است تعداد افراد کمتری را به محضر بیایند.

با این حال می‌توانید علاوه بر افراد نزدیک خود و همسرتان، دوستانی که با آن‌ها احساس صمیمیت می‌کنید و دوست دارید در آن روز و لحظه کنارتان باشند را دعوت کنید.

?در هر صورت سعی کنید محضر را شلوغ نکنید و افرادی که بودنشان مهم است را برای همراهی در محضر خبر کنید.

۸. تدارکات و پذیرایی از مهمانان

این مهمانی اولین مهمانی زندگی مشترک شما است. پذیرایی از اقوام و دوستان عزیزی که در شادی شما شریک و همراه هستند. پس برای آنکه بتوانید به خوبی از مهمان‌هایتان پذیرایی کنید در وهله‌ی اول به آداب و رسوم و فرهنگ یک‌دیگر دقت کنید.

تدارک یک پذیرایی خوب و باکفیت زمان‌بر است. به همین علت بهتر است با افراد خانواده و یا دوستانتان جهت مدیریت این کار صحبت کنید. یا حتی میتوانید از طریق مجموعه‌هایی که کار تشریفات را انجام می‌دهند پک‌های پذیرایی و فینگر فودهایی را تهیه کنید. این پک‌ها شامل میوه‌، نوشیدنی، شیرینی هستند که با توجه به تعداد و زمان مراسم‌تان محتویات داخل پک‌ها را می‌توانید تغییر دهید.

?هزینه شام عقد محضری معمولا بر عهده آقای داماد است و هزینه کلیه تشریفات مراسم عقد نیز، به‌همین صورت است. هرچند کلیه این موضوعات به توافق خانواده‌ها بستگی دارد.

۹. هماهنگی ماشین

زوج‌ها با مشورت یکدیگر تصمیم می‌گیرند که از ماشین خود برای فیلمبرداری در روز عقد استفاده کنند یا یک ماشینی را کرایه کنند. این تصمیم کاملا به بودجه و علاقه زوج‌ها بستگی دارد. پس از انتخاب ماشین عروس نوبت به گل‌آرایی آن می‌رسد. اگر مایل باشید می‌توانید طبق سلیقه‌ی خود ماشین را گل‌آرایی کنید.

ماشین عروس - ofishyar

?اما این نکته را فراموش نکنید که حتما حدود یک هفته قبل از مراسم ماشین خود را چک کرده تا در آن روز مهم دچار مشکلی نشود.

جمع بندی

سعی کنید کارهای خود را با برنامه‌ریزی و همکاری یکدیگر انجام دهید تا در روزهای نزدیک به مراسم خود را با آرامش خاطر طی کنید.

این روز اولین روز مهم زندگی مشترکتان است پس سعی کنید صبور باشید، در برابر مسائلی که اتفاق می‌افتد انعطاف داشته باشید و با خوش اخلاقی و مدیریت درست یک خاطره‌‌ی خوبی را برای یکدیگر بسازید.

عروس
عروس و جشن
عکاسی خانواده
خانواده بارداری نوزاد کودک
تصویر برداری پرتره و هنری
پرتره و هنری
لگو خدمات عکس پرسنلی
پرسنلی
صنعتی و تبلیغاتی
صنعتی و تبلیغاتی
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

به وبسایت ما خوش آمدید ، در خبرنامه ما ثبت نام کنید

با ثبت نام در خبرنامه وبسایت ما ، از اخبار و تخفیف ها مطلع شوید

[mc4wp_form id="74"]

از اخبار و تخفیف های وبسایت ما خبردار شوید

سایدبار