بنر_معین استودیو_آفیشیار

۵ ویژگی که هر سه پایه خوب باید داشته باشد:

در این مقاله قصد داریم که به شما بیاموزیم، چگونه یک سه پایه مناسب و خوب تهیه کنیم. قصد داریم تمام اجزای سه پایه ناسب را از جمله هد سه پایه، پایه ها، ستون وسط و … در پایان نیز چند مدل مناسب را معرفی کرده و برسی خواهیم کرد.

چرا سه پایه مهمه؟

سه پایه ها در گرفتن یک عکس خوب بسیار موثر هستند. یک سه پایه خوب بهترین دوست شما برای عکاسی منظره است زیرا به شما امکان می دهد عکس های خوبی بگیرید که بدون سه پایه قادر به ثبتشان نخواهید بود. کاربرد اصلی سه پایه این است که از سرعت شاتر پایین بدون تار شدن عکس از بین رفتن وضوح آن استفاده کنید. همچنین برای ساخت عکس های پانوراما و HDR نیز استفاده میشود.

یک سه پایه خوب برای عکاسی از منظره، هم مناسب است. همچنین اغلب دارای هد پن و تیلت هستند. اغلب سه پایه های حرفه ای قیمت بالایی دارند و لی برای کاهش قیمت میتوانید از انواع دست دوم آنها استفاده کنید یا اینکه از انواع ازران قیمت تر آنها و با کیفیت پایین تر استفاده کنید.

سه پایه خوب - آفیشیار
داشتن سه پایه مناسب می تواند تفاوت زیادی در عکاسی شما ایجاد کند.

ویژگی های یک سه پایه مناسب چیست؟

برای بیشتر کاربران، پیشنهاد میشود یک سه پایه مناسب، محکم، سبک، با پایه های تلسکپی ۳ یا ۴ تکه، دارای ستون مرکزی کوتاه و داشتن قلاب در انتهای ستون مرکزی، انتخاب کنند. اگر عکاسی طبیعت و فضای باز انجام میدهید، داشتن قلاب ویژگی بسیار مهم و پرکابردی است، چراکه میتوانید با آویزان کردن کیسه های شن و یا کیف دوربین، باعث سنگین تر شدن سه پایه شوید، تا در شرایط نامناسب جوی از جمله طوفان دوبین بدون حرکت سر جای خود بماند و باد آن را جابجا نکند.

کاربرد قلاب سه پایه - آفیشیار
از قلابی که در انتهای ستون مرکزی سه پایه وجود دارد برای سنگین کردن سه پایه استفاده کنید.

در این بین سه پایه های مسافرتی نیز وجود دارند که پایه های تلسکوپی آنها به ۵ تکه تقسیم میشود. این ویژگی باعث میشود تا در هنگام جمع شدن سه پایه فضای بسیار کم تری را اشغال کند و حمل آن بسیار راحت تر خواهد بود. ولی یکی از مشکلات این سه پایه عدم ثبات زیاد است، که به خاطر چند تکه بودن پایه هایش وجود دارد. به خاطر این مشکل برای عکس هایی که نیاز به سرعت شاتر پایین در حدود ۱۰ الی ۳۰ ثانیه دارند، مناسب نیست و معمولا از وضوح تصویر میکاهد.

پنج تکه بودن سه پایه - آفیشیار
۵ تکه بودن سه پایه باعث میشود تا سه پایه هنگامی که جمع میشود، فضای کم تری اشغال کند و راحت تر حمل شود.

دلیل کوچک بودن ستون وسط

دلیل تاکید بر کوچک بودن ستون وسط، این است که بتوانید سه پایه را تا حد بسیار زیادی به زمین نزدیک کنید. معمولا کم ترین میزان نزدیک شدن سه پایه به زمین را ستون وسط تایین میکند. برخی از سازندگان ستون وسط را بلند طراحی میکنند تا ارتفاع سه پایه قابل افزایش باشد، ولی در بیشر مواقع کم ترین ارتفاع بیش تر از بلند ترین ارتفاع کاربرد خواهد داشت، خصوصا در عکاسی طبیعت و منظره.

بهترین دوست عکاس - آفیشیار
یک سه پایه خوب به سرعت بهترین دوست شما در این زمینه خواهد شد.

برخی از سه پایه ها به صورت کیت ارائه میشوند که شامل هد و سه پایه و … هستند. معمولا هنگام تهیه به صورت کیت مبلغ مناسب تری نسبت به خرید به صورت تکی میپردازید. این کیت های توضیع شده توسط کمپانی معمولا برای تصاویر ثابت و نور دهی با زمان طولانی مناسب هستند. ولی اگر قصد عکاسی پانوراما دارید، بیشتر مواقع ن تنها مفید نیستند بلکه دست و پا گیر نیز هستند. در این شرایط بهتر با پرداخت هزینه کمی بیشتر، از هد های مخصوص پانوراما استفاده کنید تا عکاسی راحت تر و لدت بخش تر شود.

راهنمای خرید سه پایه

Manfrotto BeFree Advanced : سری BeFree توسط Manfrotto سه پایه های خوبی برای سفر هستند ، سبک هستند و طوری طراحی شده اند که تا کوچکترین اندازه ممکن جمع شوند. این بدان معناست که آنها به اندازه برخی از سه پایه‌های سنگین‌تر موجود در بازار، به ویژه برای لنزهای سنگین و دوربین، محکم نیستند. این سه پایه آنقدر محکم خواهد بود که میتوانید مطمئن باشید که لرزش دوربین وجود ندارد. حتما به دنبال مدلی با هد پن و تیلت باشید. ممکن است کمی هزینه بیشتری داشته باشد، اما می تواند به راحتی پانوراما ایجاد کند. نسخه‌های ball head ممکن است راحت‌تر باشند، اما هنگام استفاده از آنها برای پانوراما، گرفتن خطوط مستقیم دشوار است.

سه پایه Manfrotto BeFree Advanced - آفیشیار
سه پایه Manfrotto BeFree Advanced

Manfrotto MK290XTC3 فیبر کربن : سه پایه استارتر خوب: Manfrotto با نامگذاری سه پایه های خود مشکلاتی دارد – نمی دانم چگونه کسی می تواند به چنین نامی نگاه کند و آن را از سه پایه های دیگر سری خود متمایز کند. با این حال، این سه پایه یکی از بهترین گزینه های شروع برای عکاسان تازه کار است. این سه پایه قلاب در پایین ندارد، اما سه پایه آنقدر محکم است که وقتی پایین تر و نزدیک زمین است به آن نیاز نداشته باشد.

سه پایه Manfrotto MK290XTC3 - آفیشیار
این سه پایه به علت جنس کربنی خود بسیار سبک است و یکی از مناسب ترین سه پایه ها برای عکاسی طبیعت است.

بهترین بخش این سه پایه این است که به اندازه کافی محکم است. هد پن و تیلت آن یک چیز باورنکردنی است، زیرا برای ساختن پانوراما عالی است. سه پایه MK290XTC3 می تواند تا ۱۱ پوند تجهیزات دوربین را در خود جای دهد که برای اکثر کاربران حتی با دوربین های حرفه ای و لنزهای سنگین مانند f/2.8 70-200 میلی متری کافی است. استفاده از قفل‌های ضامنی سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر از قفل‌های چرخشی است.

دوربین روی سه پایه - آفیشیار

بهترین ترکیب سه پایه

پایه Feisol CT-3441T با هد پانورامیک Acratech و تراز: گزینه حرفه ای. با مبلغی که برای این سه پایه هزینه میکنید، سه پایه بهتر از این نمیتوانید تهیه کنید.

Feisol CT3441T - آفیشیار
یکی از برترین ویژگی های این سه پایه وزن مناسب و مقاوت آن است.

Feisol CT3441T مجموعه‌ای از سه پایه‌های قابل انعطاف و مقاوم است. این پایه ها دارای چهار بخش است که حداکثر ارتفاع آن به ۱۷۵ سانتی متر و حداقل آن به ۳۷.۵ سانتی متر می رسد. همچنین می تواند تا ۲۰.۵ کیلوگرم تجهیزات دوربین را حمل کند، اما وزن آن کمتر از ۱.۲ کیلوگرم است! طراحی سبک وزن، ویژگی ای است که اکثر عکاسان همیشه به دنبال آن هستند.

هد و پایه تراز پانورامیک Acratech:

هد و پایه تراز پانورامیک Acratech - آفیشیار
این هرد و پایه تراز با طراحی خاص و منحصر به فردی که دارد یکی از محبوب ترین نمونه های موجود در بازار است.

این ترکیب هد و پایه تراز یکی از بهترین خریدهای ممکن است. هد پانوراما و پایه تراز کاملاً با هم کار می کنند. آنها دقیق هستند و به روش درست و دقیق طراحی شده اند تا تا حد امکان سبک باشند. حتی یک گرم مواد اضافی در جایی که لازم نیست وجود ندارد.

هد پانوراما

هد پانوراما به دوربین اجازه می دهد بین عکس ها کاملاً در یک راستا قرار گیرد. تنظیماتی که انجام می‌دهید همه در امتداد یک محور واحد هستند، بنابراین تمام حرکات جانبی کاملاً با آخرین عکس هماهنگ می‌شوند. داشتن هد سه پایه ای که بتواند این کار را انجام دهد، هنگام ساختن پانوراما ضروری است، به خصوص اگر قرار است بیش از ۲ یا ۳ ردیف باشد.

به خاطر حجم خیلی کم این ترکیب در هنگام جمع شدن، برای سفر بسیار مناسب است و جای بسیار کمی میگیرد. آنقدر کوچک است که در هر قسمت کوچک و خالی میتوانید آن را جای دهید.

لوازم جانبی دیگر :

سه پایه کوچک - آفیشیار
این سه پایه ها به علت حجم کوچک و وزن کمی که دارند، بسیار مورد توجه عکاسان قرار میگیرند و برای عکاسی در ارتفاع کم بسیار مقاوم و مستحکم هستند.

این یک سه پایه کوچک و رومیزی است، وزن خیلی کمی دارد. این سه‌پایه را می‌توان در عرض چند ثانیه آماده کرد، و برای عکس‌برداری لانگ اکسپوژر عالی است.

همچنین این سه پایه عالی برای زمانی است که می خواهید عکس های ثابتی بگیرید بسیار مناسب است. زیرا به خاطر ارتفاع کمی که دارد تعادل و استحکام مناسبی دارد. این قطعه کوچک همیشه مورد توجه قرار نمی گیرد و می تواند به شما امکان عکاسی از ارتفاع بسیار پایین وو نزدیک به زمین را بدهد. سه پایه های کوچک همیشه زمانی به کار می آیند که انتظارش را ندارید.

مونوپاد ها

مونوپاد - آفیشیار
منوپاد ها نمیتوانند دوربین را کاملا ثابت نگه دارند. ولی برای مواقعی مثل عکاسی حیات وحش که نیاز به حرکت و کادربندی سریع دارید، بسیار مناسب هستند.

مونوپادها در یک کلاس خاص قرار دارند. برای اکثر کاربران، آنها خیلی مفید نیستند. لانگ اکسپوژربر روی مونوپاد به اندازه عکاسی دستی، موشن بلر(motion blur) ایجاد می کند. با این حال، آنها برای عکاسان حیات وحش و ورزشی که از لنزهای بسیار سنگین استفاده می کنند بسیار مهم هستند.

باید بتوانید حرکت کنید

برای این نوع عکاسی، باید بتوانید حرکت کنید، اما گاهی اوقات لنزها آنقدر بزرگ و سنگین هستند که نگه داشتن آنها در موقعیت طولانی مدت کار دشواری است. برای این موارد، مونوپاد عالی است. آن‌ها کل وزن لنز و دوربین را می‌گیرند و به کاربر این امکان را می‌دهند که با حرکت پرندگان یا سایر حیات‌وحش‌ها در صحنه حرکت کند.

برخی از سه پایه ها می توانند به مونوپاد تبدیل شوند، با این حال، بیشتر آن ها نمی توانند وزن لنزهایی را که به مونوپاد نیاز دارند تحمل کنند. اگر با لنزهایی با وزن بیش از ۱۰ پوند عکاسی می کنید، به یک مونوپاد اختصاصی نیاز دارید که برای آن وزن طراحی شده باشد.

بهترین گزینه مونوپاد

در مورد مونوپادها، یکی از بهترین گزینه های موجود نیز یکی از ارزان ترین هاست. مونوپاد آلومینیومی Manfrotto Element برای اکثر کاربران عالی است و ظرفیت وزنی بیش از ۳۳ پوند دارد در حالی که وزن خودش فقط ۱.۱ پوند است. این مونوپاد ارزان‌ و سبک‌ است. همچنین سه فوت اضافی که برخی از مونوپادها دارند را ندارد.

هد سه پایه گیمبال

یکی دیگر از گزینه های عکاسی حیات وحش استفاده از هد سه پایه گیمبال است. این هد های سه پایه دنده دوربین را روی آن کاملا متعادل می کند، اما همچنان به شما امکان می دهد دوربین و لنز را ۳۶۰ درجه و بالا و پایین حرکت دهید. اکنون به اندازه یک مونوپاد قابل حمل است، اما به دوربین اجازه می دهد تا حرکت بسیار طبیعی تری نسبت به زمانی که از یک مونوپاد استفاده می کند، داشته باشد.

این مقاله کاربردی نیز به پایان رسید. این مقاله توسط تیم تولید محتوا آفیشیار گرد آوری و نوشته شده است. از همه شما عزیزان تشکر میکنیم که تا اینجا مارا حمایت می نمایید.

منبع: www.photographyacademy.com

عروس
عروس و جشن
عکاسی خانواده
خانواده بارداری نوزاد کودک
تصویر برداری پرتره و هنری
پرتره و هنری
لگو خدمات عکس پرسنلی
پرسنلی
صنعتی و تبلیغاتی
صنعتی و تبلیغاتی
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

به وبسایت ما خوش آمدید ، در خبرنامه ما ثبت نام کنید

با ثبت نام در خبرنامه وبسایت ما ، از اخبار و تخفیف ها مطلع شوید

[mc4wp_form id="74"]

از اخبار و تخفیف های وبسایت ما خبردار شوید

سایدبار