آموزش استفاده از تجهیزات, آموزشی, وبلاگ

تمیز کردن فیلتر لنز دوربین

نحوه تمیز کردن فیلتر - آفیشیار

خب هنگامی که اولین فیلتر ND خود را استفاده کردم اولین سوالی که از خودم پرسیدم این بود: چگونه باید آن را تمیز کنم؟ تمیز کردن فیلتر لنز واقعا سخت و کابوس وار است. پس برویم نحوه تمیز کردن فیلتر های ND ، فیلتر های پلاریزه و فیلتر های UV را بدون خراب کردن آنها ببینیم :

برای تمیز کردن فیلتر لنز، ابتدا با استفاده از دمنده، سطح فیلتر را از گرد و غبار پاک میکنیم. سپس، اگر لکه‌های اثر انگشت وجود داشت، مایع تمیزکننده لنز را روی یک پارچه میکروفیبر اسپری کنید و با یک حرکت دایره‌ای که از وسط آغاز و به بیرون ختم میشود؛ به آرامی آنها را تمیز کنید.

مراقب باشید و تا حد امکان از وارد کردن فشار به پوشش لنز خودداری کنید. در صورت وجود کثیفی یا حتی دانه های شن درشت روی فیلتر، به راحتی میتواند پوشش لنز را خراش دهد.

آیا گرد و غبار و اثر انگشت روی فیلتر عکس های من را خراب خواهدکرد یا خیر؟

کثیفی فیلتر - اینفو گرافیک - آفیشیار
تابش خورشید در این تصویر مقداری گرد و غبار را آشکار می کند. این ناشی از استفاده از فیلتر کثیفی است که دور از لنز من قرار داده شده است.

لکه های اثر انگشت یا گرد و غبار، زمانی که روی دهانه لنز باشند، معمولا تاثیری بر روی تصاویر ندارند. اما از آنجایی که فیلترهای ND، پلاریزه و UV کم جلو تر از لنز قرار دارند، گاهی اوقات می توانند در تصویر ظاهر شوند.

البته این کثیفی ها هنگامی که از عمق میدان زیاد با دیافراگم کوچک مانند f/16 یا بیشتر استفاده می‌کنید، بیشتر نمایان میشوند. همچنین وقتی از اجسام نزدیک مانند حشرات و گل ها با لنز ماکرو عکس می گیرید نیز، تاثیر خودشان را میگذارند.

اگر از فیلترها استفاده می کنید، تمیز نگه داشتن آنها برای جلوگیری از کار اضافی در طول فرآیند ویرایش بسیار مهم است.

برای جلوگیری از این مشکل یکی از راه ها این است که فیلترها را تا حد امکان به قسمت جلویی لنز نزدیک کنید. استفاده از یک سری حلقه‌های کاهنده با یک فیلتر بزرگ (مثلاً در حال تطبیق یک فیلتر ۸۲ میلی‌متری با لنز ۴۹ میلی‌متری)، به ناچار گرد و غبار و لکه‌های روی فیلتر را در عکس حاصل بیشتر نمایان می‌کند.

حالا چه میشود اگر پارچه میکروفیبر(نانو) نداشته باشیم؟

اگر پارچه تمیزکننده میکروفیبر در دسترس نیست، یک پیراهن نخی گاهی اوقات می‌تواند به خوبی عمل کند. اما پارچه نخی برای تمیز کردن خیلی خوب نیست و گاهی اوقات پرزهایی روی سطح فیلتر باقی میگزارد.

تجربه نشان میدهد، انجام این ترفند، بدتر از قبل تمیز کردنمان خواهد بود. بنابراین من معمولا آنها را قبل از عکسبرداری در خانه تمیز می کنم. به این ترتیب می دانیم فیلتر را به درستی تمیز کرده ایم و قبل از عکاسی نباید اثر انگشت یا لکه روی فیلترها ببینیم.

گاهی اوقات شما هنگام درآوردن لنز، لکه کوچکی روی لنز بوجود می آورید. اما لکه های کوچک و گرد و غبار، تاثیر کمی روی تصویر میگزارد. با این حال پیشنهاد میکنیم که آنها را در قابشان نگه داری کنید و سر فرصت به طور صحیح و کامل تمیزشان کنید.

من از یک پیراهن نخی برای تمیز کردن فیلتر UV استفاده میکنم. از آنجایی که فیلترهای UV پوشش های حساسی ندارند، تمیز کردن آنها با پیراهن نخی نسبت به فیلترهای ND و پلاریزه بسیار ایمن تر است.

تمریز کردن فیلتر با پارچه - آفیشیار
فیلتر ND را با یک پارچه میکروفیبر پهن کنید. از حرکات دایره ای کوچک استفاده کنید تا از شر هر گونه رد تمیز کردن خلاص شوید.

آیا می توانیم از مایع تمیز کننده لنز برای تمیز کردن فیلتر ND خود استفاده کنیم؟

پاسخ این سوال بله هست. مایع تمیز کننده لنز برای تمیز کردن فیلتر لنز و حتی خود لنز شما عالی میباشند. این مایعات برای خلاص شدن از شر لکه های روغن نوک انگشتان شما و همچنین تمام لکه های آلودگی روی فیلتر، بسیار مناسب هستند.

همیشه برای اینکه خرده ها پاک بشوند، ابتدا لنز خود را با دمنده و یا قلم لنز تمیز کنید. سپس محلول را به جای اینکه مستقیماً روی فیلتر لنز یا عنصر لنز قرار دهید، روی پارچه تمیزکننده اسپری کنید. به این ترتیب رگه هایی از خود باقی نمی گذارد و احتمال حذف هر یک از پوشش های حساس کمتر است.

پاک کردن فیلتر با دمنده - آفیشیار
حتماً ابتدا فیلترهای رزین را با استفاده از دمنده تمیز کنید تا آنجا که ممکن است گرد و غبار و زباله ها را پاک شوند.

تمیز کردن گلس در مقابل فیلترهای رزین ND

بیشتر فیلترها را از دو نوع ماده مختلف میسازند : رزین و شیشه(گلس). فیلترهای رزین ارزان تر هستند اما راحت تر از شیشه خراشیده میشوند. بیشتر عکاس های آماتور از رزین استفاده میکنند به دلیل اینکه در دسترس تر است و کمتر از گلس میشکند.

تفاوت فیلتر شیشه ای و رزینی :

فیلترهای شیشه ای(گلس) حتی با تمیز کردن های مکرر هم احتمال اینکه خراش بردارند بسیار کم است. ولی برای فیلترهای رزینی باید خیلی بیشتر مراقب باشید. از چند قطره پاک کننده لنز و یک پارچه لنز تمیز و نرم برای پاک کردن هرگونه لکه و گرد و غبار استفاده کنید. سعی کنید از حرکات نرم و دایره ای روی فیلتر استفاده کنید تا بتوانید سطح را کاملا تمیز کنید.

همیشه در مواقع ضروری پارچه های میکروفیبر اضافی همراه و در کیف دوربین خود داشته باشید اما به طورکلی میدانید که هر چه قدر بیشتر تمیز کنید، احتمال خراشیدگی هم بیشتر میشود.

فیلتر کثیف - آفیشیار
فیلتر ND را روی یک پارچه میکروفیبر پهن کنید. از حرکات دایره ای کوچک استفاده کنید تا از شر هر گونه رد تمیز کردن خلاص شوید.

نحوه کارکردن با فیلترهای لنز :

بهترین راه برای تمیز کردن فیلترها این است که اولا باید از کثیف شدن آنها جلوگیری کنید. از آنجایی که به راحتی کثیف می شوند، حتما آنها را در یک جعبه بسته بندی کنید.

بعضی عکاسان برای فیلتر لنز خود کیف هایی خریداری میکنند اما مشکل اینجاست ، اگر به خوبی بسته و مهر و موم نشود، دوباره فرصتی بوجود می آید تا فیلتر های گران قیمت شما نظیر ND و پلاریزه به راحتی در طول زمان خراشیده شوند.

پوشش فیلتر عکاسی فقط با بیرون کشیدن از یک کیس نرم خراشیده میشود. با کیس های برزنتی سفر کنید که تا حد امکان دوام بیشتری داشته باشند. درست است که، وزن بیشتری به کیتتان اضافه میشود، اما حتی اگر پیاده روی زیادی داشته باشید قطعا ارزش خواهد داشت.

نکته آخر درباره تمیزکردن فیلتر لنز:

نکته بعدی این است: وقتی شما فیلتر را روی لنز دوربینتان قرار میدهید، همیشه یک پارچه نانو(میکروفیبر) همراه خود داشته باشید همانطور که قبلا اشاره کردیم بهترین راه جلوگیری از آسیب دیدن پوشش فیلتر این است کهدر درجه اول نگذارید کثیف شود، مهم این نیست که چقدر مراقب باشید چون اگر فیلتر را با پارچه کنترل نکنید همیشه اثرانگشتتان روی فیلتر میماند.

خب این آموزش نیز به پایان رسید. این محتوا توسط تیم محتوا نویسی آفیشیار گرد آوری کرده و نوشته است. ممنون هستیم که حمایتتان را از ما دریغ نمی کنید. شاد و پیروز باشید

منبع: www.photographyacademy.com

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *