بنر_معین استودیو_آفیشیار

عکاسی با لنزهایی که تصاویر عریض تر و کامل تری را ثبت می کنند می تواند برای عکاسان جذاب باشد. لنز واید با همین کاربرد به کارتان می آید. لنز واید به لنزی گفته می شود که فاصله کانونی کوتاه تری دارد و دید گسترده تری را برای تصویربرداری به ما می دهد. این لنز در عکاسی معماری، چشم اندازها  و مناظر شهری پرکاربرد است.

لنزهای واید - ofishyar
انواع لنز واید

فاصله کانونی لنزهای واید حدود ۲۴ تا  35 میلی‌متر است. لنزهایی که فاصله کانونی آنها بین ۱۸ تا ۲۴ میلی‌متر است در دسته اولترا واید یا فوق عریض قرار می­‌گیرند.

لنزهای واید در انواع مختلف با فاصله کانونی ثابت (Prime) و متغیر (Zoom) در بازار موجود هستند.

انواع لنز واید

لنز فیش آی

عکاسی خلاقانه با لنز فیش آی - ofishyar

لنزهای فیش آی در دسته فوق عریض یا اولترا واید هستند که فاصله کانونی آن ها کمتر از ۱۸ میلیمتر است. این نوع لنز تصاویری با خطوط و زوایای منحنی ثبت می کند که با زاویه دیدی تا ۱۸۰ درجه می تواند بسیاری از جزییات تصویر را ثبت کند. به وسیله این لنز می توان تصاویر خلاقانه بسیاری را ثبت کرد. لنز فیش آی یا چشم ماهی چیست؟

لنز مستطیلی

عکاسی با لنز مستطیلی - ofishyar

لنزهای مستطیلی نوعی دیگر از لنزهای واید هستند. تصاویری که از دریچه لنزهای مستطیلی می گذرند، کاملا بدون اعوجاج نیستند. اما نسبت به لنز فیش آی خطوط را مستقیم تر ثبت می کنند و با یک ادیت ساده قابل رفع شدن است.

به طور کل هر لنزی که فیش آی نباشد مستطیلی است. در نکته ای دیگر از لنزهای مستطیلی نیز می توان گفت نمی توانند دید ۱۸۰ درجه کامل را بدهند اما نزدیک به آن هستند.

لنز tilt-shift

لنز تیلت شیفت - ofishyar

لنز های تیلت تصاویر بزرگتری نسبت به سنسور فول فریم ثبت می کنند. از این نظر یک قدم جلوتر از لنزهای مستطیلی هستند. در عکاسی با لنز تیلت می­‌توانید به طور مستقل میزان اعوجاج کانونی را کنترل کنید. همچنین می توانید لنز تیلت را در خطوط عمودی و افقی روی صفحه موازی با حسگر حرکت دهید. لنزهای تیلت گران قیمت و پیچیده تر هستند. اما در بین عکاسان حرفه ای معماری و هنری از محبوبیت خاصی برخوردارند.

چه زمانی از لنز واید استفاده کنیم؟

عکاسی از آسمان شب

اگر می خواهید زیبایی های شب را به شکلی کامل و منحصر به فرد به نمایش بگذارید لنز واید به کارتان می آید. می توانید جزییات کامل تری را ثبت کنید. و اگر از لنز فیش ای استفاده می کنید، ثبت منحنی شکل آسمان شب و ستاره هایش درعمق بخشیدن به تصویر شما موثر است.

عکاسی آسمان شب - ofishyar

عکاسی معماری و ساختمان

در عکاسی معماری و ساختمان ها لنزهای واید با دید گسترده تری که به شما می دهند برای ثبت فضا بهتر هستند. در این شرایط دیافراگم و کیفیت ساخت اهمیت بسیاری ندارد. تنها یک لنز عریض و شارپ کار شما را راه می اندازد. در اشاره ای دقیق تر، می توانید برای کاهش اعوجاج تصویر نیز از لنز تیلت استفاده کنید.

عکاسی معماری - ofishyar

عکاسی خیابانی

لنزهای واید در این مورد گزینه مناسب تری هستند. استفاده از لنزهای واید در عکاسی خیابانی، به تصویر شما حس زنده بودن و حضور در صحنه بیشتری می دهد. اگر حس می کنید لازم است برای عکاسی به سوژه ها نزدیک تر شوید تا بر این احساس تاکید بیشتری شود. عکاسی خیابانی چیست؟

عکاسی خبری

لنزهای واید برای عکاسی در مراسم و مهمانی ها و رویدادهای خبری انتخاب خوبی هستند. لنزهایی که سوژه را بیشتر پوشش دهند و سریع باشند از لازمه های عکاسی در این زمینه اند.

اشکالات عکاسی با لنز واید

سوژه مهم در گوشه کادر

همانطور که گفته شد به دلیل وجود اعوجاج در لنزهای واید، گوشه های کادر تصویر از کیفیت و وضوح کمتری برخوردارند. به همین دلیل اگر سوژه شما در گوشه کادر قرار بگیرد ممکن است نتیجه چیزی نباشد که از آن راضی باشید. عملا تصویر شما بیهوده خواهد بود.

می توانید از این اعوجاج برای نشان دادن منحنی بیشتر عناصر تصویر مثل گنبدها، پله های مارپیچ و … استفاده کنید.

خالی گذاشتن قسمت هایی از قاب

لنزهای واید بخش عریض تری را پوشش می دهند. پس قبل از ثبت تصویر از ترکیب بندی درست باید مطمئن شوید تا قسمت های خالی تصویر تعادل و وزن آن را برهم نزنند یا قاب شما خالی به نظر رسد.

کاهش توجه روی سوژه ها

استفاده از لنز واید برای مواردی مانند عکاسی از طبیعت و قاب هایی که سوژه های متعددی دارند، می تواند باعث کاهش توجه روی سوژه ها شود. به دلیل عریض بودن قاب ممکن است سوژه ها دورتر و کوچک تر از چیزی که می خواهید دیده شوند. اگر هم بخواهیم بخشی از قاب را برش بزنیم تا توجه روی سوژه بیشتر شود، مشخص است که بخشی از کیفیت عکس را از دست می دهیم.

لنز واید ضروری است؟

برای عکاسان حرفه ای لنز واید از لنزهای لازم و پرکاربرد است. اما اگر به تازگی عکاسی را شروع کرده اید بسته به علاقه و بودجه ی خودتان دارد. این لنزها دسترسی بسیار زیادی برای عکاسی در اختیار شما می گذارند که هیچ نوع لنز دیگری قادر به فراهم کردن آن نیست.

برای استفاده از این لنزها باید مهارت و تجربه کافی در تنظیم نور و ترکیب بندی عکس پیدا کنید. با تمرین و استفاده از لنزهای واید به مرور زمان تجربه لازم برای استفاده درست از آن ها را بدست می آورید.

عروس
عروس و جشن
عکاسی خانواده
خانواده بارداری نوزاد کودک
تصویر برداری پرتره و هنری
پرتره و هنری
لگو خدمات عکس پرسنلی
پرسنلی
صنعتی و تبلیغاتی
صنعتی و تبلیغاتی
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

به وبسایت ما خوش آمدید ، در خبرنامه ما ثبت نام کنید

با ثبت نام در خبرنامه وبسایت ما ، از اخبار و تخفیف ها مطلع شوید

[mc4wp_form id="74"]

از اخبار و تخفیف های وبسایت ما خبردار شوید

سایدبار